جمعه، ۴ اسفند ۱۴۰۲
دستور جلسات و مصوبات کمیته حمایت از کسب و کار در سال 1402
هشتاد و هفتمین جلسه کمیته حمایت از کسب و کار مورخ 1402/07/04
دستورجلسه شرح دستور مصوبات خبر جلسه اقدامات و نتایج
دستور جلسه (1): مشکلات واردکنندگان ناشی از طولانی بودن مهلت تخصیص ارز و تمدید آن و مسدودسازی سپرده نزد بانک‌ها - (موضوع بخشنامه شماره 01/261654 مورخ 1401/10/19 بانک مرکزی)

با توجه به ضرورت حل مسئله سپرده‌های بانکی و کاهش زمان مورد نیاز برای تخصیص ارز به فعالان اقتصادی، مقرر شد:
 1. پیشنهاد با اولویت اول:

  بخشنامه شماره 01/261654 مورخ 1401/10/19 توسط بانک مرکزی لغو گردد و با استفاده از ظرفیت نهادهایی نظیر اتاق ایران، صدور اعتبارنامه فعالان اقتصادی، شرایط ثبت سفارش تسهیل و درخواست‌های تخصیص ارز نظارت و مدیریت شده و اهرم‌های بازدارنده برای جلوگیری از درخواست‌های غیرواقعی تعیین شود.

 2. پیشنهاد با اولویت دوم:

  موارد ذیل جهت اصلاح بخشنامه مذکور توسط بانک مرکزی، عملیاتی گردد:

  1- ایجاد و تمدید اول گواهی ثبت آماری بدون تودیع سپرده صورت پذیرد و میزان 5 درصد سپرده گذاری، برای تمدیدهای بعدی لحاظ شود.

  2- مهلت زمان استفاده از گواهی های تخصیص ارز، از 30 روز به 60 روز افزایش یابد.

  3- چنانچه در زمان تمدیدهای بعدی گواهی ثبت آماری، پیشنهادی از سمت صرافی‌ها به درخواست خرید ارز واردکنندگان ارائه نشود، بدون تودیع سپرده تمدید صورت گیرد.

  4- تمدید گواهی ثبت آماری درباره کالاهای موجود در گمرک با ارائه قبض انبار بدون تودیع سپرده صورت گیرد.

  5- در صورت پایان مهلت تمدید اول برای تأمین ارز، بانک‌ها موظف هستند که سود روزشمار را برای تمدید منابع مسدودی مربوط به واحدها در نظر گیرند تا فعالان اقتصادی به دلیل طولانی‌ شدن مدت تأمین ارز، متضرر نشوند.

1- ارسال مصوبات برای اعضا به شماره 10/1/6609/ص مورخ 1402/07/09

2- ارسال نامه پیگری مصوبات هشتاد و هفتمین نشست کمیته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزرات بهداشت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان توسعه تجارت به شماره 10/1/7327/ص مورخ 1402/07/25

3- دریافت نامه انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، سندیکای تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای دامپزشکی، انجمن صنفی تولیدکنندگان مکمل، کنسانتره دام و طیور آبزیان جهت پیگیری مصوبه کمیته به شماره 2802-7 مور1402/08/07

4- ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی به شماره 02/214115 مورخ 1402/09/05 که طبق آن میزان سپرده تخصیص ارز بابت واحدهای تولیدی در زمان ایجاد گواهی ثبت آماری حذف گردید و در تمدید اول به 5 درصد کاهش یافت و طبق جدول برای تمدیدهای بعدی نرخ‌های جدید اعلام شد.

دستور جلسه (2): بررسی مشکلات تأمین و تخصیص ارز کالاهای اساسی با اولویت گروه 21 و 22

با توجه به ضرورت ایجاد شفافیت و انضباط در تخصیص ارز به فعالان اقتصادی، مقرر شد پیشنهادهای ذیل با همکاری دستگاه های متولی، عملیاتی گردد:

 1. دستگاه‌های اجرایی متولی (وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، وزارت صمت، جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی) هر منابع ارزی را فارغ از تالار اول و تالار دوم به صورت آنلاین، سیستمی، منظم و شفاف اعلام نمایند تا ثبت سفارش‌ها براساس آن انجام شود. به عبارت دیگر از آنجایی که منابع ارزی دولت محدود بوده و اولویت‌های تخصیص هم مشخص است باید نظم و ترتیب خاصی بر کار ایجاد شود تا از وقفه‌ها در تخصیص ارز جلوگیری به عمل آید.
 2. تغییر گروه‌های کالایی بدون اطلاع دستگاه متولی صورت نگیرد و وزارتخانه‌ها با کسب نظر از سازمان‌های متولی زیرمجموعه نظیر سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی اقدام نمایند.
 3. هزینه تمدید ثبت سفارش‌ها برای گروه کالایی 21، با نرخی پایین‌تر محاسبه شود که پیشنهاد بخش خصوصی یک چهارم هزینه ثبت سفارش می‌باشد.
 4. بنا به اظهار نماینده بانک مرکزی و توافقات حاصله بانک با سازمان توسعه تجارت، از مسدود شدن وجه در زمان ثبت اولیه درخواست تخصیص ارز (5 درصد اولیه) برای کالاهای اساسی خودداری گردد.
 5. کارگزاری‌های بانک مرکزی تثبیت شوند و به مدت یک سال تغییر نکند تا از سردرگمی واردکنندگان جلوگیری شود. در صورت تغییر، اطلاع رسانی به تمامی ذینفعان به صورت عمومی و فراگیر در سامانه های عمومی صورت گیرد.
 6. اجازه واردات بدون انتقال ارز با حد 1 میلیون دلار با قابلیت تمدید در سال برای هر کارت بازرگانی با حداقل سابقه 5 ساله جهت تأمین کمبودهای مورد نیاز صنعت داده شود.
 7. امکان استفاده صادرکنندگان از 20 درصد از ارز رفع تعهد صادراتی خود برای تأمین و واردات ماشین‌آلات و مواد اولیه مورد نیاز فراهم گردد.
 8. با توجه به تغییر گروه کالایی داروهای دامپزشکی از 21 به 22، بدون معطلی و قرار گرفتن در صف، زمینه تخصیص ارز برای آنها فراهم گردد.

1- ارسال مصوبات هشتاد و هفتمین نشست کمیته حمایت از کسب و کار طی نامه شماره 10/1/6609/ص مورخ 1402/07/09

2- ارسال نامه پیگری مصوبات هشتاد و هفتمین نشست کمیته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزرات بهداشت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان توسعه تجارت به شماره 10/1/7327/ص مورخ 1402/07/25

دستور جلسه (3): بررسی رفع تعهد ارزی صادرات خدمات فنی و مهندسی از محل واردات کالا

---

---

با توجه به کمبود وقت، به جلسه آتی موکول گردید.

هشتاد و هشتمین جلسه کمیته حمایت از کسب و کار مورخ 1402/07/18
دستورجلسه شرح دستور مصوبات خبر جلسه اقدامات و نتایج
دستور جلسه (1): بررسی رفع تعهد ارزی صادرات خدمات فنی و مهندسی از محل واردات کالا

با توجه به ضرورت تغییر نگرش در حمایت از تجارت خارجی بویژه ارائه خدمات فنی مهندسی در سایر کشورها، مقرر شد پیشنهادات زیر عملیاتی گردد:
 1. دولت به منظور رفع مشکلات و حمایت از توسعه فعالیت ارائه دهندگان خدمات فنی و مهندسی در خارج از کشور نسبت به "حذف عنوان صادرات از انجام و ارائه خدمات و پروژه های فنی مهندسی خارج از کشور در باب تعهدات صادراتی نظیر رفع تعهد ارزی" اقدام نماید.
 2. جناب آقای توانگر نماینده محترم قوه مقننه در کمیته حمایت از کسب وکار پیگیری های در خصوص مشکلات موجود شرکتها در سامانه توسعه تجارت و بانک مرکزی برای ثبت رفع تعهد خدمات فنی و مهندسی از سال 1397 تاکنون که مشکل صدور کوتاژ صادراتی حل شده و نیاز به ثبت واردات قبلی انجام شده از محل این صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده است.
 3. طبق اظهارات نماینده سازمان امور مالیاتی در جلسه کمیته مبنی بر آنکه بند 2 از ماده 8 آیین نامه اجرایی تبصره 6 بند ح ماده 2 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 15/09/1401 هیئت محترم دولت، رفع تعهد عنوان شده صرفا مربوط به کالا بوده و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با توجه به سکوت قانونگذار مشمول این بند نیستند و رفع تعهد ارزی در این خصوص موضوعیت ندارد. این مقرره توسط سازمان امور مالیاتی به کلیه ادارات مالیاتی سراسر کشور اعلام گردد.
 4. آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مصوب 88 با اصلاحات و الحاقات بعدی به نحوی اصلاح گردد که اتاق بازرگانی ایران به عنوان یکی از اعضای کمیته ماده 19 اضافه شود.

1- ارسال مصوبات هشتاد و هشتمین نشست کمیته حمایت از کسب و کار به شماره 10/1/7464/ص مورخ 1402/07/29

2- دریافت نامه ارسالی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران خطاب به مرکز فناوری داده و اطلاعات امنیت فضای مجازی وزارت صمت در خصوص بررسی و رفع مشکل سامانه در ارتباط با واردات در مقابل صادرات خدمات فنی و مهندسی به شماره 23113 مورخ 1402/08/03

دستور جلسه (2): بررسی اخذ 2/5 درصد از ارزش سیف کالا توسط سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در هنگام ابطال اظهارنامه و اعاده کالای متروکه

به منظور تسهیل و اصلاح فرایند ترخیص کالا و کمک به کاهش ورودی به اموال تملیکی و رسوب کالا، مقرر شد پیشنهادات زیر عملیاتی گردد:

 1. دولت به منظور ارائه راهکارهای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر، گمرکات و انبارهای سازمان اموال تملیکی، طی آئین نامه-ای با مشارکت بخش خصوصی، ترتیبی اتخاذ نماید تا ضمن اصلاح و هوشمندسازی فرایند و با رعایت عدالت و رفع تبعیض بین شرکتهای دولتی و خصوصی، جرائم رسوب کالا متناسب با میزان قصور هریک از ذینفعان و دستگاههای دولتی و بخش خصوصی تنظیم گردد.
 2. موضوع مجوز و فرایند ترخیص کالا شامل زمانبندی مراحل مختلف و نحوه استعلامات از دستگاه‌ها و مراجع مرتبط در مدت زمان مجاز برای ترخیص کالا بصورت الکترونیکی و هوشمند، از طریق هیات مقررات‌زدایی، مورد رسیدگی قرار گیرد.
 3. از کالایی که اظهار شده ولی سازمان اموال تملیکی روی آن اقدامی انجام نداده کارمزد 2/5 درصد وصول نشود.
 4. میزان هزینه از 2/5 درصد به 5/1 درصد ارزش سیف کالا کاهش یابد و یا دریافت هزینه 2/5 درصد با پایه 1% و افزایش ماهانه نیم درصد تا سقف مشخص برحسب زمان متروکه شدن تا ارائه درخواست اعاده اظهارنامه متروکه، پلکانی گردد.
 5. رفع مشکل ارزی واردکنندگان کالا با بانک مرکزی، مشمول مجوزهای موضوع تبصره 3 ماده 24 قانون امور گمرکی باشد. (در صورت انطباق ثبت منشا اطلاعات ارز با تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا سال 1400)
 6. پس از متروکه شدن کالا چنانچه ظرف مدت یک ماه صاحب کالا درخواست اعاده آن را بنماید و کالا انتقال داده نشده باشد از پرداخت 2/5 درصد معاف گردد.

1- ارسال مصوبه هشتاد و هشتمین نشست کمیته حمایت از کسب و کار طی نامه شماره 10/1/7467/ص مورخ 1402/07/29

2- دریافت نامه ارسالی مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزرات امور اقتصادی و دارایی به معاونت امور گمرکی و فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران جهت پیگیری به شماره 80/144583 مورخ 1402/08/03

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه کمیته موضوع ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور می باشد.